Dnia 1 stycznia 2021 weszła w życie pełna elektronizacja zamówień publicznych. Za największą zmianę, jaka nastała można uznać pełną cyfryzację zamówień publicznych. Od nowego roku wszystkie zamówienia przeprowadzane są elektronicznie, a oferty muszą zawierać e-podpis. Najważniejszym celem nowej ustawy PZP jest zdecydowanie lesze przygotowanie zamówień – uproszczenie procedur, przede wszystkim jeśli chodzi o zamówienia poniżej progów unijnych. Innym celem jest zwiększenie konkurencyjności i dostępu do rynku PZP, a także zrównoważenie pozycji zamawiających i wykonawców. Efektem tego ma być większa przejrzystość zamówień. Do najważniejszych zmian w związku z nową ustawą PZP można zaliczyć:
- rozwiązania skupiające się na zdecydowanie lepszym przygotowaniu zamówień,
- zwiększenie konkurencyjności i dostępu do rynku zamówień,
- wprowadzenie proceduralnych uproszczeń przede wszystkim w odniesieniu do zamówień o wartości poniżej progów unijnych,
- większa transparentność postępowań,
- zrównoważenie pozycji zamawiających i wykonawców,
- zaoferowanie mechanizmu pozasądowego rozwiązywania sporów,
- zmiany w związku z umowami o zamówienia publiczne, w tym regulacja spraw związanych z waloryzacją kontraktów.
Nowa ustawa PZP
W związku z nową ustawą PZP zaszła duża rewolucja w zamówieniach publicznych. Z pomocą przychodzi kompleksowe rozwiązanie dla administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw podlegającym ustawie Prawo zamówień publicznych – system PZP.
Bardzo łatwo, szybko i intuicyjnie przeprowadza przez proces postępowania przetargowego, prowadzonego drogą elektroniczną zgodnie z wymaganiami ustawy o PZP.
Główne korzyści
- brak limitu, jeśli chodzi o ilość użytkowników i podległych jednostek,
- zawsze zaktualizowane rozwiązania portalowe w chmurze AZURE,
- aplikacja jest transparentna i o wysokim poziomie bezpieczeństwa, co oznacza, że wszystkie oferty są szyfrowane w momencie przesyłania na serwer za pośrednictwem klucza publicznego,
- autoryzacja oferentów podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, bez konieczności posiadania konta na platformie ePUAP,
- kontrola czasu zbierania ofert,
- aplikacja automatycznie wylicza punktację ofert, na bazie przygotowanych kryteriów ocen i wprowadzanych przez oferentów danych,
- automatyczne przeliczanie kryteriów oceny ofert z rozbudowanym mechanizmem ich oceny,
- skonsolidowane plany zamówień ze wszystkich jednostek zamawiającego,
- całkowita elektroniczna komunikacja pomiędzy zamawiającym i oferentem,
- komunikacja po otwarciu ofert łącznie z uzupełnianiem załączników,
- oceny ofert z rozbudowanym mechanizmem ich oceny.
Trochę informacji o nas
Nasza firma ZETO Lublin Sp. z o.o., czyli daniej Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej powstał w 1966 roku. Należy wspomnieć, iż należał on do jednego z pierwszych przedsiębiorstw informatycznych w Polsce, które rozpoczęły historię polskiej informatyki. Informatyka w Polsce w tamtym czasie rozwijała się niemalże wyłącznie dzięki sieci ZETO. Pierwsze z oddziałów miały swój początek w największych miastach, między innymi w Lublinie. Następnie otworzono filię oddziałów, które stanowiły zakłady obliczeniowe. Na początku lat 90. doszło do sprywatyzowania sieci ZETO, dzięki czemu swoją działalność rozpoczęło 20 niezależnych od siebie spółek prywatnych. W 2012 roku działało już niemalże 18 prywatnych spółek, które nawiązywały do ZETO.
Dlaczego o tym piszemy?
Nasza historia jest bardzo bogata, ważna dla nas i jesteśmy z niej dumni. Można sobie tylko wyobrazić, co oznaczało bycie informatykiem w tamtych czasach. ZETO było wówczas jedną z najlepszych firm! Wspomagało bowiem pracę uczelni oraz najważniejszych instytucji w kraju, zaś instytuty informatyki, kształcące kadrę dla sieci ZETO znajdywały się jedynie w kilku miejscach w Polsce. Warto zaznaczyć, że chyba żadna inna ze współczesnych firm informatycznych nie może pochwalić się tak bogatą historią oraz ponad pięćdziesięcioletnim doświadczeniem współpracy z administracją publiczną. Przez bardzo długi okres główną działalnością firmy były usługi przetwarzania danych, które realizowano w tak zwanych centrach danych, natomiast ZETO Lublin zajmowało się na przykład obliczaniem emerytur. Maszyny obliczeniowe pracowały na kartach perforowanych. Aktualnie pozostałości po tych kartach stanowią dla nas świetny materiał do sporządzania notatek.
Przeprowadzka: W 2016 roku przeprowadziliśmy się do zupełnie nowej siedziby na ulice Diamentową 2 w Lublinie. Stary budynek, który w danym czasie był zaopatrzony w ogromną maszynę obliczeniową zajmującą wielką halę, został sprzedany, natomiast my przenieśliśmy się do o wiele bardziej komfortowego biura. To nie była nasza jedyna zmiana! Od 2017 roku, zarządza nami Pani Prezes Katarzyna-Ostapczuk-Wójcik, a my intensywnie pracujemy nad wdrożeniem nowych zmian.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej firmie i poznać pełne portfolio naszych produktów to koniecznie sprawdź naszą stronę: www.zeto.lublin.pl.